HİKAYE: KRAL VE DOSTU

Bir zamanlar Afrika’daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı. Kral, daha çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü.
Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi:

-Bunda da bir hayır var!
Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar. Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu. Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve kral ateş ederken tüfeği geriye doğru patladı ve kralın baş parmağı koptu.
Durumu gören arkadaşı her zamanki her zamanki sözünü söyledi:
-Bunda da bir hayır var!
Kral acı ve öfkeyle bağırdı:
-Bunda hayır filan yok! Görmüyor musun, parmağım koptu?’ Ve sonra da kızgınlığı geçmediği için arkadaşını zindana attırdı.
Bir yıl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaşadığı ve aslında uzak durması gereken bir bölgede birkaç adamıyla birlikte avlanıyordu. Yamyamlar onları ele geçirdiler ve köylerine götürdüler. Ellerini, ayaklarını bağladılar ve köyünz meydanına odun yığdılar. Sonra da odunların ortasına diktikleri direklere bağladılar.
Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki, kralın başparmağının olmadığını farkettiler. Bu kabile, batıl inançları nedeniyle uzuvlarından biri eksik olan insanları yemiyordu. Böyle bir insanı yedikleri takdirde başlarına kötü olaylar geleceğine inanıyorlardı. Bu korkuyla, kralı çözdüler ve salıverdiler. Diğer adamları ise pişirip yediler.
Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmağı sayesinde gerçekleştiğini anlayan kral, onca yıllık arkadaşına reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu. Hemen zindana koştu ve zindandan çıkardığı arkadaşına başından geçenleri bir bir anlattı.
-Haklıymışsın!’ dedi. Parmağımın kopmasında gerçekten de bir hayır varmış. İşte bu yüzden, seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuğum için özür diliyorum.Yaptığım çok haksız ve kötü birşeydi.
-Hayır, diye karşılık verdi arkadaşı. Bunda da bir hayır var.
-Ne diyorsun Allah aşkına?diye hayretle bağırdı kral. Bir arkadaşımı bir yıl boyunca zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir?
-Düşünsene, ben zindanda olmasaydım, seninle birlikte avda olurdum, değil mi? Ve sonrasını düşünsene.

Kaynak: İlham Öyküleri, Murat Çiftkaya

Yorumlar

 1. Görünenin arkasında görünmeyen bu olsa gerek. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 2. Hayır gibi görünen şey şer, şer gibi görünen ise hayır olabilir. Gaybı yalnızca Hz. Allah bilir. O'ndan daima hayrı isteyelim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle :)
   Yorumunuz için teşekkür ederim ^^

   Sil
 3. oooooo ne güzelmiiiiş :)

  YanıtlaSil
 4. ilk kez geldiğim bir sayfada böylesi etkileyici bir paylaşımla karşılaşmak ne hoş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, ben de bu hikayeyi çok beğendiğimden paylaşmak istedim 💜

   Sil
 5. Bizim için neyin hayır neyin şer olduğunu bilemiyoruz . 'Sizin için şer görünende hayır, hayır görünende şer vardır . ' ayeti de , çok ferahlık veriyor bana .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ...
   Yorumun için teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Merhabalar blogunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım.Bana da beklerim...
  https://buyuklutuf.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim elbette uğrarım blogunuza .

   Sil
 7. Bu öyküyü biliyordum ve hatırlamış olmak çok güzel oldu :) Hatta canlı yayınlarımdan birinde kullanayım bunu :) Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim :)
   Ben de çok beğeniyorum bu hikayeyi :)
   Sevgiler ^^

   Sil
 8. Merhaba;

  Siteni çok beğendik ve selam vermek istedik!

  Görkem CAN

  https://gorkemcan.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler :)
   Size de selam olsun .
   Ben de gelirim iade-i ziyarete İnşallah .

   Sil

Yorum Gönder