Nübüvvet Mührü Nedir?

islam ile ilgili görsel sonucu

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)'in 2 kürek kemiği arasında bulunan işarete 'Nübüvvet Mührü' denir. Kelime anlamı olarak Nübüvvet peygamberlik demektir. Peygamberimiz (SAV)'in mührüne benzer peygamberlik işaretlerinin diğer peygamberlerde de olduğu, ancak Peygamberimiz (SAV)'inkinin daha farklı olduğu El Müstedrek tarafından Vehb b. Münebbih (ra)'den şöyle nakletmiştir ;

"... Allah hiçbir peygamber göndermemiştir ki, onun sağ elinde peygamberlik beni (şamet'ün-nübüvve) olmamış olsun. Ancak bizim Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam bunun istisnasını teşkil etmektedir. Zira Onun peygamberlik beni, (sağ elinde değil) kürek kemikleri arasındadır. Peygamberimiz (asm) bu durum sorulunca:
'Kürek kemiklerim arasında bulunan bu ben, benden önceki peygamberlerin beni gibidir.' " [Tirmizı'nin Şemail isimli kitabının tercümesinden, Prof. Dr. Ali Yardım, Peygamberimiz (asm)'in Şemaili, Damla Yayınevi, 3 Baskı, İstanbul, 1998, s. 73] ..." demiştir."

Cabir b. Semüre (ra) anlatıyor:
"Ben Resulullah Efendimizin kürek kemikleri arasında bulunan nübüvvet mührünü gördüm. O, güvercin yumurtası büyüklüğünde kırmızımtırak bir yumru idi. (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 1. cilt, Hilal Yayınları, Ankara,1976, s. 36) ."

hz muhammed sırtındaki mühür ile ilgili görsel sonucu
Zürkanî (Rahimehullah) beyanı vechile, mühr-ü şerifin içinde ;
Allah tektir, hiçbir ortağı yoktur. Muhammed O'nun kulu ve rasulüdür.
Mührün üst tarafında: ''(İstediğin yerde) istediğin şeye yönel'' 
Mührün alt tarafında ise: ''Muhakkak sen yardım olunmuşsun'' yazılıydı ki, sureti yukarıdaki gibi çizilmiştir.
Tirmizi (Rahimehullah)'tan nakl olunduğu üzere bu mührü şerifin bir takım hasseleri vardır. ( hasse: bir şeye mahsus olan kuvvet ve hal, duygu)  Her kim abdest alıp sabahleyin ona bakarsa Allah-u Teala onu akşama kadar muhafaza eder. Akşamleyin bakanı sabaha kadar hıfzeder.  
Ayın başında bakanı ay sonuna kadar tüm belalardan korur. Yolculukta nazar edenin o seferi mübarek olur ve o sene ölen kişiye imanla çene kapamak nasip olur. Ömründe bir kere dahi muhabbet ve imanla kendisine nazar edeni Allah-u Teala o kişi kendisine kavuşuncaya kadar istenmedik her türlü şeyden hıfz eder. (Muhammed el- Bintenî, Medaricu's-su'ud ile'ktisai'l- bürüd, sh:64)
İnşaAllah yararlı olmuştur, Allah'a emanet olun.
Yararlandığım Kaynaklar: 
- sorularlaislamiyet.com ilgili link için tıktık
-Tavaslı yayıncılık ''Kur-an-ı Kerim sırasına göre Peygamber Duaları ve Yasin-i Şerif kitabı

Yorumlar

 1. heeey ne güzel bilmiyosum ki saol yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ne demek, yararlı olabildiysem ne mutlu 😊

   Sil
 2. Bir yerde duymuştum ama ne anlama geldiğini unutmuştum. Güzel bir yazı olmuş. Böyle yazıları okumayı çok seviyorum inşallah devamı da gelir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için, İnşaAllah böyle yazılar yazmaya devam edeceğim, sevgiler :)

   Sil
 3. ellerine sağlık gayette yararlı oldu :)) o siteyi de biliyorum :) yazılarının devamını da beklyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim 💕 Yararlı olabildigime çok sevindim 😊 İnşaAllah devamı gelecek ✨

   Sil
 4. keyifle okuduğum bir paylaşım oldu. teşekkürler.. :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder